fbpx

F.A.Q.

Najczęściej zadawane pytania przez Was
W jakim stylu robisz zdjęcia ślubne?
Szukam kadrów w których uczucie jest na pierwszym planie, pojawia się uśmiech, drobne gesty, detale i chwile pełne emocji.
Zapraszam do zapoznania się z moim portfolio, bo uważam że to zdjęcia najlepiej określą to co staram się przekazać w reportażu. Na stronie jest dostęp zarówno do portfolio, jak i do historii miłosnych, więc myśle, że przybliżą Wam one mój warsztat fotograficzny.
Michał Tylicki – Fotograf Toruń (michaltylicki.pl)
Fotografując śluby staram się wykorzystać w 100% możliwości jakimi dysponuje. Nie zamykam się w jednym stylu.
Z jakim wyprzedzeniem należy rezerwować termin?
Ciężko określić konkretne daty i zawsze warto pytać o wolny termin, ale najczęściej ok. z rocznym wyprzedzeniem.
Jeśli chcecie współpracować z konkretnym fotografem to warto pytać o terminy z dużym wyprzedzeniem, ale wiem, że również można znalezć dobrego fotografa na ostatnią chwilę.
Co trzeba zrobić aby zarezerwować termin?
Ostateczna rezerwacja terminu następuje w momencie podpisania umowy oraz wpłaty zadatku.
W razie gdy termin jest wolny, a chcecie się zastanowić to po rozmowie/spotkaniu mogę zarezerwować termin na najbliższe po tym terminie trzy dni robocze, abyście na spokojnie mogli przemyśleć i podjąć odpowiednią decyzję.
Czy istnieje możliwość podpisania umowy online?
Zawsze fajnie jest się spotkać i porozmawiać, ale rozumiem że nie zawsze są takie możliwości, dlatego wszystkie szczegóły możemy również omówić online.
Czy możemy zobaczyć pełny reportaż ze ślubu wykonanego przez Ciebie?
Oczywiście. Na mojej stronie znajdziecie moje portfolio:
Wasze Historie – Fotograf Toruń (michaltylicki.pl)
oraz zapraszam do napisania w wiadomości prywatnej zapytania o pełny reportaż, który wyślę poprzez udostępnienie linku do pełnej galerii ślubnej.
Warto zobaczyć jak wygląda pełny reportaż ślubny, bo wtedy łatwiej zadecydować o tym czy moja praca jest tym czego szukacie 🙂
Co zawiera oferta ślubna?
Moja oferta zawiera zarówno pakiety stworzone z myślą o małych przyjęciach weselnych, jak również pełnych reportażach ślubnych wraz z sesją narzeczeńską i ślubną.
Ofertę ślubną znajdziecie na mojej stronie:
Oferta Reportaż Ślubny – Fotograf Toruń (michaltylicki.pl)
Gdzie fotografujesz? Czy dojeżdżasz na śluby? Czy dojazd jest dodatkowo płatny?
Reportaże najczęściej wykonuje w okolicach województwa kujawsko-pomorskiego (w okolicach 200km od mojego miasta Toruń).
Jest oczywiście możliwość dojazdu do innego miasta w całej Polsce, jeśli terminy nie pokrywają się z innymi zleceniami. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami dojazdu oraz noclegu.
Czy posiadasz licencję na fotografowanie ceremonii w kościele?
Posiadam licencję do wykonywania czynności zawodowych w czasie celebracji liturgicznych wydaną przez Kurię Metropolitalną Łódzką.
Licencja jest ważnym aspektem, ponieważ nie raz zdarzyło mi się w trakcie spotkania przed celebracją z księdzem, okazywać dokument świadczący o moim przygotowaniu do wykonania usług.
Ile wynosi zadatek/zaliczka? Kiedy należy ją opłacić? Kiedy należy wnieść opłaty za całą usługę?
Płatność za reportaż podzielona jest na trzy części:
  • Zadatek przy podpisaniu umowy i rezerwacji terminu (30% kwoty finalnej),
  • Zaliczka, najpózniej do jednego dnia przed wydarzeniem (30% kwoty finalnej),
  • Pozostała płatność, w momencie otrzymania gotowych zdjęć (40% kwoty finalnej, czyli pozostała jej część).
Czasami jestem skłonny to zmienić, jeśli zdarzy się sytuacja, która tego wymaga.
Jak wyglądają zapisy umowy?
Moja umowa jest konsultowana z prawnikiem. Są w niej wszystkie potrzebne zapisy chroniące mnie jako twórcę zdjęć oraz zapisy zabezpieczające Parę Młodą. W umowie zawarte są również informacje dotyczące licencji na zdjęcia oraz polityki prywatności i RODO. Umowa jest do wglądu tylko dla moich Par Ślubnych w dniu jej podpisania. Wszystkie punkty kolejno omawiamy. Tłumaczę zapisy jeśli któryś wydaje się niejasny. Nie ma możliwości zmiany zapisów umowy.
Jakiego sprzętu używasz? Czy korzystasz z dodatkowego oświetlenia?
Fotografuję aparatami bezlusterkowymi FujiFilm X-T4 oraz jasnymi obiektywami stałoogniskowymi.
Oprócz tego, jeśli jest taka potrzeba to korzystam również z dodatkowego oświetlenia podczas reportażu.
Co jeśli Twój aparat ulegnie awarii?
Pracuje na dwóch aparatach, więc gdyby jeden z nich odmówił posłuszeństwa, to fotografuję drugim. Nigdy taka sytuacja mi się nie przytrafiła i uważam, że takie zabezpieczenie jest podstawą przy wykonywaniu reportażów. Nie chcę sobie wyobrazić sytuacji, w której nie mógłbym dokończyć wykonywanie reportażu ze względu na uszkodzenie sprzętu.
Jak zabezpieczasz zdjęcia przed ich utratą? Czy zdarzyła Ci się ich utrata?
Nie, nigdy nie zdarzyła mi się utrata plików ze zlecenia. Pliki zapisywane są jednocześnie na dwóch kartach pamięci. Każda z nich w drodze z wesela do domu przechowywana jest w osobnym miejscu. Natomiast następnego dnia lub po powrocie od razu do domu cały materiał zapisywany jest na dwóch oddzielnych dyskach. Nie ma praktycznie możliwości, by utracić te dane.
Jak ubierasz się na ślub?
Interesuję się elegancką modą męską, więc wydaje mi się, że stosownie do sytuacji.
W razie jakichś problemów z wiązaniem krawata czy ułożeniem poszetki pamiętajcie że jestem do Waszej dyspozycji w tym dniu 🙂
Jak fotografujesz przygotowania?
Przygotowania zazwyczaj zaczynam fotografować u Pana Młodego, a następnie jadę do Pani Młodej. W obu przypadkach zaczynam od zrobienia zdjęć detali, następnie fotografuję przygotowania i jeśli wcześniej ustaliliśmy i mamy na to czas to robimy zdjęcia rodzinne.
U Panny Młodej najczęściej robimy zdjęcia podczas “first look’a” oraz z błogosławieństwa. (taka propozycja pada zawsze z mojej strony, ale jestem elastyczny, więc kwestia dogadania).
Czy masz w swojej ofercie sesję narzeczeńską i ślubną?
Tak, ofertę sesji narzeczeńskiej i ślubnej możecie znalezć na mojej stronie w zakładce “Oferta”.
Jeśli nie robię reportażu z Waszego wydarzenia, ale chcielibyście żebym zrealizował dla Was taką sesję to zapraszam do zapoznania się z ofertą:
Oferta Sesja dla Zakochanych – Fotograf Toruń (michaltylicki.pl)
Czy można wykonać sesję plenerową w dniu ślubu?
Tak, uważam że emocje które są wtedy między Wami są nie do powtórzenia i zawsze proponuje takie rozwiązanie. Potrzebujemy tylko wolnej chwili, którą warto już wcześniej zaplanować  🙂
Gdzie wykonujesz sesje plenerowe? Czy jest możliwość wyjazdu na sesje poza Twój teren zamieszkania?
Sesje zazwyczaj wykonuję na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Najczęściej w okolicach Torunia. Wysyłam Parom kilka propozycji miejsc i wspólnie wybieramy najlepsze. Czasami to Pary mają swoje ukochane miejsca, w których chcą zrobić sesję.
Jest możliwość wyjazdu w inne miejsce, ale wiąże się to z doliczeniem kosztów dojazdów, lub ewentualnego noclegu. Wyceniam wtedy takie sesje indywidualnie.
Czy możemy zrealizować własne pomysły na zdjęcia?
Tak, jeśli są zgodne z moją estetyką. Jak widzicie przeważają u mnie naturalne zdjęcia z ograniczonym pozowaniem. Szukam w kadrach czułości i Waszych uśmiechów. Oczywiście Wasze pomysły są jak najbardziej mile widziane. To Wy wiecie najbardziej co Wam się podoba, co lubicie. Fajnie jest gdy mamy motyw przewodni sesji wymyślony przez Was, albo kiedy łączymy go z Waszą pasją.
Czy otrzymamy wszystkie zdjęcia w kolorze?
Odsetek zdjęć w reportażu też jest w kolorystyce czarno-białej. Nie jest on duży, ale takie ujęcia również zdarzą się w reportażu, które ode mnie otrzymacie. Proporcjonalnie, gdybym miał się określić, to na dziesięć oddanych ujęć może pojawić się jeden czarno biały kadr. Oczywiście nie trzymam się sztywno wyżej podanych wyliczeń, ale naturalnie obrabiając reportaż, ten odsetek zdjęć jest zbliżony do tego co przedstawiłem powyżej.
Czy istnieje możliwość wyboru zdjęć do obróbki?
To ja wybieram zdjęcia, które dla Was obrabiam i nie chciałbym Was obarczać tym trudnym i czasochłonnym zadaniem jakim jest selekcja zdjęć. Często na Waszym weselu powstaje ponad 3/4 tysięcy ujęć, a finalnie w reportażu znajduje się ich odpowiednio od oferty, na którą się zdecydujecie. Selekcja zajmuje mi około dwóch dni roboczych, mając dość sprawne oko i doświadczenie w wybieraniu najlepszych ujęć z reportażu. Zdecydowanie zostawiam to zajęcie sobie, bo od tego też jestem, by finalnie przygotować Wam i oddać gotowy produkt jakim jest pełny reportaż.
Czy zdjęcia są po obróbce i czy istnieje możliwość otrzymania plików RAW?
Tak, wszystkie zdjęcia są dokładnie przeselekcjonowane oraz poddane mojej autorskiej obróbce.
Nie oddaje plików RAW, ponieważ nieskończony produkt to nie usługa, którą chciałbym świadczyć. Pliki RAW to mój warsztat do dalszej pracy, który najczęściej też jest plikiem dużo ważącym i z możliwością odtworzenia tylko na specjalnych programach do tego przewidzianych.
Kto wybiera zdjęcia na odbitki?
Zdjęcia do odbitek wybieracie poprzez galerie internetową. Wystarczy że po otrzymaniu galerii zaserduszkujecie zdjęcia, które uważacie za te najważniejsze dla Was. Wtedy ja widząc, które zdjęcia są tymi ulubionymi, zgłaszam wydruk.
Na wybór zdjęć jest 14 dni od momentu otrzymania galerii (chyba, że ustalimy inaczej).
Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia?
Zapis w umowie mówi o 60 dniach roboczych. Staram się jak najszybciej uporać z ilością materiałów, które posiadam do obróbki. Najczęściej już kilka dni po ślubie wysyłam zajawkę ślubną kilku/kilkunastu zdjęć abyście mogli jeszcze “na świeżo”, po całym wydarzeniu, wspominać te piękne chwile i pochwalić się nimi wśród bliskich.
Gdzie nasze zdjęcia będą publikowane?
Jeśli wyrazicie zgodę na publikację zdjęć to jest możliwość, że opublikuję je na mojej stronie internetowej i/lub w social mediach. Udzielona zgoda jest dobrowolna i może zostać w każdej chwili cofnięta.
Jeśli nie chcecie bym udostępniał cały reportaż, możemy również umówić się na kilka konkretnych kadrów, które będę mógł wykorzystać w celu dalszej mojej promocji w mediach.
Co w przypadku wypadków losowych, które uniemożliwiają Ci pracę?
Zobowiązuje się zwrócić kwotę zadatku oraz podjąć należyte starania celem znalezienia odpowiedniego zastępcy – innego fotografa po uprzednim uzgodnieniu z Parą.
Czy oferujesz opcję dodatkowego fotografa na ślub? Czy może robić zdjęcia również nasz wujek/ciocia?
Głównie fotografuję sam, ale jest możliwość dwóch fotografów gdy sytuacja tego wymaga 🙂 Drugi fotograf przydaje się w przypadku dużego wesela. Współpracuje z zaufanymi osobami i wzajemnie się uzupełniamy.
W przypadku fotografowania przez Waszego członka rodziny, uzgadniamy to indywidualnie. Podczas przygotowań czy ceremonii oraz najważniejszych punktów wesela nie ma takiej możliwości.
Czy wykonujesz zdjęcia z gośćmi?
Tutaj wszystko zależy od charakteru wesela. Na dużych weselach zazwyczaj tego nie robię. Wprowadza to niepotrzebny chaos i zaburza zabawę weselną.
W trakcie wesela jeśli taka sytuacja wyniknie spontanicznie lub jeśli wcześniej zaplanujemy, że taka sesja ma się odbyć to jak najbardziej.
Zdjęcia grupowe z Waszymi gośćmi robimy zazwyczaj po ceremonii oraz w trakcie różnych zabaw i aktywności przewidzianych przez DJ / zespół.
Czy ponosimy dodatkowe koszty poza pozycjami ujętymi w ofercie?
Nie. Wszystkie koszty, które ponosicie są jasno  opisane w ofercie oraz w naszej umowie.
W przypadku gdy podczas wesela wystąpi sytuacja w której celowo lub przez nieuwagę zostanie zniszczony mój sprzęt (mam tu na myśli aparat lub obiektyw) mogę obarczyć Waszego gościa lub Was kosztem naprawy.
Jednak podczas całego dnia bardzo uważam na swój sprzęt i taka sytuacja wydaje mi się niemalże niemożliwa.
Czy wymagasz indywidualnego menu?
Nie. Miło będzie jeśli dostanę ciepły posiłek oraz napój w trakcie moich godzin pracy. Jak wiemy reportaż trwa najczęściej od 10 do 12 h.
Nie mam indywidualnych wymagań wobec menu.
Czy możemy umówić się na niezobowiązujące spotkanie?
Oczywiście. Zawsze warto się spotkać i przedyskutować oczekiwania jakie macie względem fotografa ślubnego.
W jakiej formie otrzymamy zdjęcia? Co otrzymamy w pakiecie?
W pakiecie otrzymujecie pendrive w eleganckim drewnianym pudełku wraz ze zdjęciami w formacie 15×23 na pięknym jedwabnym papierze, dodatkowo galerię internetową dla siebie i bliskich zabezpieczoną hasłem. Dostęp do galerii macie przez rok (na życzenie za dopłatą mogę go przedłużyć). Możecie pobierać z niej zdjęcia w formacie do wydruku lub publikacji w internecie w social mediach. Poprzez galerię wybieracie również  zdjęcia do odbitek oraz albumów/foto-książek.
Oczywiście można domówić do pakietu również foto-książki w różnych rozmiarach, odbitki, dodatkowy pendrive itp. Kwestia porozmawiania o Waszych potrzebach i mojego dostosowania się do Waszych potrzeb . Pytajcie śmiało 🙂
W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do zakładki “Kontakt”. Znajdziecie tam wiele możliwości kontaktu ze mną. Wybierzcie tą odpowiednią dla siebie 🙂
SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ
Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from - Youtube
Vimeo
Consent to display content from - Vimeo
Google Maps
Consent to display content from - Google